Kanonizacja po 300 latach!

129

Z udziałem tysięcy wiernych odbyła się na placu św. Piotra w Watykanie Msza św., podczas której papież Franciszek kanonizuje bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marię Elżbietę Hesselblad. Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię koncelebrowali księża ze zgromadzenia marianów z całego świata. Założycielem marianów był bł. Papczyński.

W uroczystościach na placu św. Piotra bierze udział prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą. Konferencję Episkopatu Polski reprezentują jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup tarnowski Andrzej Jeż i jego biskup pomocniczy Leszek Leszkiewicz oraz biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Piotr Jarecki. Z Litwy przybył biskup wiłkowyjski Rimantas Norvila. […]

Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński zmarł 17 września 1701 r. w Nowej Jerozolimie (obecnej Górze Kalwarii). Jak podkreślają biografowie (a pierwszy jego życiorys spisano zaledwie 4 lata po śmierci), do jego trumny zaczęły napływać tłumy wiernych różnych stanów, chcących pożegnać wielkiego świętego, uzdrowiciela, cudotwórcę, mistyka, wizjonera, natchnionego kaznodzieję. Ubodzy opłakiwali „męża świętego, ojca ubogich i sierot, pocieszyciela strapionych, tego, który służył dobrą radą”.

Czytaj całość artykułu