ŚWIĘCI OD EPIDEMII. DO NICH ZWRACANO SIĘ W CZASACH ZARAZY

Niemal wszystkie cywilizacje musiały zmierzyć się z walką z groźną epidemią lub zarazą. Wraz z coraz szybciej rozprzestrzeniającą się chorobą, rósł strach przed jej śmiertelnym żniwem. Aby go przezwyciężyć, wierni swoje modlitwy kierowali do konkretnych świętych. Kim są patroni czasów zarazy?

1 / 4
Święty Sebastian to jeden z najsłynniejszych męczenników w kościele katolickim. Jako oficer wojsk, nawracał swoich żołnierzy na wiarę, za co został wydany. Podlegli mu łucznicy przywiązali go do drzewa i przeszyli jego ciało strzałami. Święty Sebastian jest patronem osób dotkniętych chorobami zakaźnymi, do niego modlono się w czasach zarazy, np. podczas epidemii dżumy. Na zdjęciu obraz „Męczeństwo Świętego Sebastiana”, Jusepe de Ribera.
Autor: Marek Bazak

2 / 4
Święty Roch żył w czasach czarnej śmierci. Przez lata pomagał chorym na dżumę we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Zarażonego świętego Rocha wygnano z miasta, a ten ukrył się w grocie w lesie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał. Święty Roch to patron lekarzy i chorych. W Polsce wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do świętego uchroni od zarazy. Na zdjęciu kościół pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Malowidło przedstawiające świętego Rocha.
Autor: MONKPRESS

3 / 4
Święta Rozalia jako mała dziewczynka złożyła śluby czystości. Kiedy rodzice zaczęli naciskać na jej ślub, uciekła z domu i zamieszkała w grocie, gdzie zmarła w młodym wieku. Z świętą Rozalią wiąże się legendą, zgodnie z którą święta objawiła się jednej z mieszkanek Palermo podczas trwającej w mieście zarazy. Zdradziła, gdzie leżą jej szczątki i poleciła je przenieść. Po wypełnieniu jej woli zaraza ustała. Święta Rozalia chroni od epidemii, jest też patronką Palermo. Jej atrybuty to krzyż i czaszka. Na zdjęciu kościół pw. św. Bartłomieja w Chęcinach, malowidło przedstawiające świętą Rozalię.
Autor: MONKPRESS

4 / 4
Święta Barbara z Nikomedii to męczenniczka uznawana za patronkę dobrej śmierci. To do niej wierni kierowali swe modlitwy w czasach walki z epidemią. Urodzona w pogańskiej rodzinie wbrew woli ojca przeszła na chrześcijaństwo. Rozwścieczony mężczyzna doniósł na córkę do władz, a ta została skazana na śmierć w męczarniach. Na zdjęciu malowidło przedstawiające św. Barbarę w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.