Głotowo - Sanktuarium Najświętszego Sakramentu

Głotowo to wieś położona w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dobre Miasto, w dolinie rzeki Kwieli.

Jak wieść niesie, w Głotowie miało miejsce takie oto cudowne zdarzenie. Jakiś, nieznany bliżej, rolnik orał sochą pole, gdy nagle woły ciągnące sochę, po wykopaniu sporej grudy ziemi, znieruchomiały i odmówiły pracy. Oracz daremnie machał batem, był bowiem koniec dnia i praca też zbliżała się ku końcowi, więc było mu śpieszno. Woły ani rusz nie dawały się poruszyć. Nagle rolnik uświadomił sobie, że pole rozjaśniało się jak w południe, a blask rozchodził się gdzieś z podziemi oświetlając klęczące woły zapatrzone w jeden punkt. Źródłem jasności okazały się oblepione ziemią resztki jakiegoś naczynia. Tym naczyniem było pozłacane, srebrne cyborium, zawierające nienaruszoną Hostię.

Hostia została procesyjnie, z wielkim szacunkiem i pobożnością przeniesiona do kościoła w Dobrym Mieście. W dziwny, niewyjaśniony sposób, wkrótce z powrotem znalazła się na miejscu wykopania, na polu w Głotowie. Incydent ten został odczytany jako wskazanie miejsca, gdzie cudowna Hostia powinna pozostać na zawsze. Tam też zbudowano nowy, murowany Kościół.

Dokumenty historyczne wskazują, że na owym polu, stał niegdyś drewniany kościółek pw Św. Andrzeja. W zawierusze historii, w czasie najazdu Litwinów, został spalony, a cyborium wraz z Hostią prawdopodobnie wówczas zaginęło, przysypane ziemią.

(…)

Poprzedni artykułUroczystość Bożego Ciała 2016
Następny artykułŚwiatło na bagnie