Poznajmy cuda eucharystyczne

475

Z inicjatywy naszego Proboszcza, Księdza Piotra, podejmujemy zadanie zapoznawania czytelników z cudami Eucharystycznymi jakie zdarzyły się w Polsce i na świecie. Jeśli uda się zrealizować ten ciekawy pomysł, spróbujemy opisać te niezwykłe zdarzenia, których w historii chrześcijaństwa było aż 132.

Na początek proponuję zdefiniowanie tego niezwykłego zjawiska. Encyklopedia lakonicznie podaje krótką formułkę: „ Cud eucharystyczny – to zespół zjawisk związanych z Sakramentem Eucharystii uznawanych przez katolików i prawosławnych za nadprzyrodzone.

Sięgając zaś do sedna tematu, trzeba przypomnieć dogmat Kościoła katolickiego spisany podczas Soboru Laterańskiego IV , w 1215 roku, gdzie stwierdza się , iż w czasie Eucharystii chleb i wino zamieniają się w rzeczywiste Ciało i Krew Jezusa Chrystusa ( transsubstancjacja).

W liturgii naszego Kościoła podczas Eucharystii używany jest chleb pszenny, niekwaszony oraz wino naturalne – niesłodzone , z winogron. Aktu transsubstancjacji może dokonać jedynie Kapłan, wzbudzając w sobie intencję przemienienia chleba (hostii) i wina, w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Dzieje się to w czasie Modlitwy Eucharystycznej. Ten moment mszy nazywany jest Przeistoczeniem. Sama przemiana substancji eucharystycznej w Ciało i Krew jest jednak tajemnicą tak wielką, że nie da się konkretnie uchwycić momentu, w którym to się dzieje. Dlatego mówi się, że cała Modlitwa Eucharystyczna jest konsekracją, począwszy od Prefacji do Doksologii końcowej.

Doktryna przeistoczenia zakłada, że przemiana chleba i wina jest trwała, to znaczy, że po skończonej mszy pozostałe hostie pozostają Ciałem i Krwią Chrystusa. Te konsekrowane hostie przechowywane są w tabernakulum. Wiarę w to wyrażamy w katolickim kulcie Najświętszego Sakramentu, w adoracjach, procesjach, zwłaszcza podczas święta Bożego Ciała.

Cuda eucharystyczne są świadectwem danym nam przez Pana Boga, na potwierdzenie podstawowych prawd i najwznioślejszej tajemnicy religii katolickiej.

Pan nasz przychodzi do nas cały i prawdziwy, najmniejsza zaś cząstka konsekrowanej Hostii, oraz najmniejsza kropla konsekrowanego „Wina”, są Chrystusem zawsze całym i niepodzielnym. Aby godnie przyjąć Komunię Świętą trzeba być w stanie łaski uświecającej, a więc bez grzechu ciężkiego. Poza stanem łaski, trzeba nam przed przystąpieniem do Sakramentu Eucharystii pobożnego skupienia, a także odpowiedniego (godzinnego) postu. Nie pijemy, nie jemy, możemy przyjąć tylko konieczne lekarstwa.

Wydaje się, że to wszystko o czym piszę jest oczywiste, ale dobrze jest przypominać sobie nawet sprawy oczywiste, dla koniecznej i trwałej wiedzy, oraz poznania tematu.

Na początek nowego cyklu, zapoznamy się z polskimi cudami eucharystycznymi, a wydarzeń tych historia zapisała aż siedem.

(…)

Poprzedni artykułŚDM 2016 – Hymn Archidiecezji Przemyskiej
Następny artykułSkarb w miodzie